Για πρώτη φορά νικήτρια του ευρωπαϊκού Supercup η Μάντσεστερ Σίτι! Το χορτάρι του «Γ. Καραϊσκάκης» φιλοξένησε τους τρεμπλούχους Πολίτες και τη νικήτρια του Europa League, Σεβίλλη, κι έγινε ο καμβάς στον οποίο οι Άγγλοι ζωγράφισαν το παρθενικό Supercup στην τροπαιοθήκη τους, παρ’ότι έμειναν πίσω στο σκορ. Στα 90 λεπτά Σίτι και Ανδαλουσιανοί έμειναν στο 1-1, όμως στη διαδικασία των πέναλτι οι Πολίτες χάρη στην άστοχη εκτέλεση του Γκούντελι, άνοιξαν λογαριασμό στους τίτλους της σεζόν.

Για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε την μπάλα στα πόδια αλλά οι καλά στημένοι Ανδαλουσιανοί μπόρεσαν να την περιορίσουν και να την κρατήσουν μακριά από την εστία τους.

Ουσιαστικά, η μοναδική πραγματικά καλή στιγμή των Πολιτών στο πρώτο 45λεπτο ήρθε από στημένη μπάλα και μόλις στο 7ο λεπτό.

Οι παίκτες τους άλλαξαν την μπάλα από το κόρνερ, ο Πάλμερ σέντραρε από τα αριστερά, όμως ο Μπόνο με εντυπωσιακή επέμβαση σταμάτησε την καρφωτή κεφαλιά του Άκε.